Uzdod jautājumus un saņem atbildes! Šobrīd 66789 jautājumi, 283181 atbildes!

Kāds ir tavs jautājums?

140

       

Uldis

+933

 
 • 2

  Atbildes

 • 2 balsis
 • 930 skatījumi

Par to, kā vārīt zaptes, nezaudējot ogu uzturvērtību (?)

Zinātne » Botānika

Vairumam ir zināms, ka ogu ievārījumus (arī kompotus) vāra, ogas karsējot līdz vārīšanās (tātad ap 100 grādi pēc Celsija skalas) temperatūrai cukura sīrupā. Tāpat ir zināms, ka šajā temperatūrā nobeidzās ne tikai baktērijas, bet arī aiziet zūdība daudzas ogās esošās uztirvērtības un galu galā mēs iegūstam "mirušu" ogu miksli. Savukārt, pavisam citāda bilde paverās, ja ogas karsē līdz pasterizēšanās temperatūrai (60 - 70 grādi pēc Celsija). Jautājums, kāpēc ievārījumus nevāra tādā veidā, ka neļauj šim ogu virumam cukura sīrupā pārkarst? Vai tas liekās mazsvarīgi? Un ko par to domā uztura speciālisti?

Pirms 5 gadiem

 

Atbildes (2)

 
Labākā atbilde
 • 2

  balsis

Māris Rudzītis

+36659

 
Ja gribas lietot mazāk vārītus produktus, var
1) pasterizēt. Produkts mazāk glabāsies, sevišķi, ja nav auksts pagrabs un cukurs ir mazāk par 50%. Bojāsies drīz pēc atvēršanas. Vēlams strādāt ļoti sterili - tīri izkarsēt tukšās burkas, aiztaisīt ar novārītiem metāla vākiem, karsēt pēc iepildīšanas utt.)
2) nekarsēt: daži augļi nebojājas, glabāti vēsā vietā sausi (pīlādži, irbenes, ziemas āboli), iemērkti tīrā ūdenī (dzērvenes), ir arī metode, kad vēsumā glabā ar cukura sīrupu vai eļļu pārlietus, vai arī sasmalcinātus un ar cukuru samaisītus augļus.
3) saldētas ogas labi un ilgi glabājas saldētavā.
4) visnestabilākais karstumā ir C vitamīns, un nevārītos kartupeļos tā ir ļoti daudz... Bet der arī kivi.

pirms 5 gadiem  

500

Labākā atbilde
 • 2

  balsis

Bakstos pa miglu, bet vai nav tā, ka pievienotas cukurs būs barība baktērijām, kuras iet bojā tikai augstākā temperatūrā? Un šķiet ka ap 100C pektīns no augļiem reaģē ar cukuru veidojot želeju, ja šī temperatūra nav sasniegta, tad varētu sanākt vien putriņa?
Uztura speciālsti noteikti tev piekritīs, nav šaubu, pārtikas tehnologiem būs ko teikt kāpēc dara tā kā dara.

pirms 5 gadiem  

Jānis Ivanovs, pirms 5 gadiem :

Zaptes nemāku vārīt bet ziepes gan un kādas vēl pie tam!

☂ Vilnis ☂ ☂Reinholds ☂, pirms 5 gadiem :

Pilnīgi pareizi,ja ievārījumu kārtīgi nesavāra,tur sanāks tikai šķidra putra.Man pašam garšo ja ievārījums ir biezāks,vāru ap stundu,cukura daudzumā 1:1 saldajām ogām,augļiem.Par uzturvērtību zudumu nesatraucos,ne jau tāpēc vāra ievārījumu.Un uzkarsēts ievārījums neglabāsies,ir jau pārbaudīts.Uz Pūres ievārījuma iepakojuma tā ir rakstīts ka uzkarsēts,bet bez papildvielu piedevām lai labi glabātos un būtu bieza konsistence,tas nav iespējams.

Māris Rudzītis, pirms 5 gadiem :

zaptē cukurs, ja tā daudz - ap 50%, ir konservējošs un neļauj mikroorganismiem to bojāt. Konsistenci iegūt - sabiezināt ievārijumu palīdz gan pektīns augļos, bet klāt var piemest arī ievārījuma cukuru, kur pektīns jau ir klāt, kā arī ilgāk karsēt bez vāka, lai notvaicētu nost ūdeni.

500

Tava atbilde

1000

       

Nav nepieciešams reģistrēties!

Ienāc iekšā izmantojot:

       

Meklēt jautājumus

       

Palīdzi saviem klientiem saņemt vislabākās atbildes

Kļūstot par ekspertu pajauta.lv, Tu uzlabo savu klientu servisu un iegūsti papildus publicitāti. Tavas atbildes būs atrodamas 100 tūkstošiem pajauta.lv lietotāju, lieliski atradīs Google, kā arī varēsi izveidot savās web lapās vai draugiem.lv lapā īpašo pajauta.lv bloku.